MISCELLANEOUS / Mirrors / Piggtittare 13385351
*
nr 1338 5351
Piggtittare
mirror, 74x51cm,
Spegel, 74x51cm
Estimate:
500
Auction date:
Monday July 27 2020
at 20:03:30
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: piggtittare spegel speglar
-
8194 MIRROR
88x41,
Auction ends
in two days
20 maj at 18:14
-
8222 SUN SHAPED MIR..
wood, guldbemålad. Diameter: 62 cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 20:44
-
1028 MIRROR
+ console table, Empire. Height: 170+ 62, Width: ..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
20 maj at 20:32
-
8199 MIRROR
121x63, wear.
Auction ends
in two days
20 maj at 18:06
-
8039 MIRROR
192x93cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 19:43
-
8037 MIRROR
90x61cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 20:01
*
Piggtittare
nr 1338 5351
Piggtittare
mirror, 74x51cm,
Spegel, 74x51cm
Estimate: | 500 |
---|---|
Auction date: |
Monday July 27 2020 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: piggtittare spegel speglar
-
8194 MIRROR
88x41,
Auction ends
in two days
20 maj at 18:14 -
8222 SUN SHAPED MIR..
wood, guldbemålad. Diameter: 62 cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 20:44 -
1028 MIRROR
+ console table, Empire. Height: 170+ 62, Width: ..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
20 maj at 20:32
-
8199 MIRROR
121x63, wear.
Auction ends
in two days
20 maj at 18:06 -
8039 MIRROR
192x93cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 19:43 -
8037 MIRROR
90x61cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 20:01